Príspevky
fb
EN
Pochod 28.9.2018
23/09/2018
Vložil: I. Barák
naše

Za slušné Slovensko – Nikam neodchádzame!
Pochod 28.9.2018 o 19:00 z Námestia SNP k Národnej rade SR.

Uplynulo už 7 mesiacov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hoci počúvame o posune vo vyšetrovaní ich vraždy, stále nepoznáme meno páchateľa. Nevieme, kto je objednávateľ a vonkoncom nevieme, či majú vyšetrovatelia reálnu stopu alebo zverejňujú tváre svedkov iba preto, že prešľapujú na mieste.

Prešlo už 6 mesiacov od vymenovania vlády Petra Pellegriniho. Táto vláda mala urobiť všetko preto, aby mohli ľudia opätovne dôverovať v štátnu moc, veriť v nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva a vlády práva. Miesto toho vidíme snahu o ovládnutie ústavného súdu, ktorý je mnohokrát poslednou záchranou brzdou pred svojvôľou politikov v parlamente. Sme svedkami neschopnosti prijať dobrý zákon o policajnom zbore, ktorý odpolitizuje voľby policajného prezidenta a odníme policajnú inšpekciu z rúk ministra vnútra.

Je smutným konštatovaním, že napriek tomu, že vláda má za sebou už polrok svojho vládnutia, nevidíme zlepšenie, práve naopak zhoršenie situácie.

Vymenovanie Denisy Sakovej považujeme za výsmech všetkým slušným ľuďom. Smer by nemal mať politickú kontrolu nad ministerstvom vnútra. Kým to tak bude, nedočkáme sa žiadneho vyšetrenia politických či korupčných káuz. Za absolútnu aroganciu moci však považujeme menovanie T. Gašpara za poradcu ministerky. Po tom, ako tohto pána desiatky tisícov ľudí na námestiach vyzývali na odchod, dostal ďalšiu verejnú funkciu.

Cez leto nami otriasli zistenia o zapojení Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa. Je neprijateľné, aby členský štát EÚ pomáhal komunistickej krajine s únosom jej občana. A je absolútne neprijateľné, aby Denisa Saková, ktorá ako vtedajšia štátna tajomníčka zodpovedala za vládny špeciál, bola naďalej ministerkou vnútra. Ministerstvo vnútra viackrát pri odpovediach ohľadne únosu Vietnamca klamalo. Denisa Saková nemá čo robiť na ministerstve vnútra. Aj táto skutočnosť ukazuje to, čo hovoríme od začiatku. Smer nemôže kontrolovať ministerstvo vnútra, pretože nerobí nič iné len zametá kauzy pod koberec.

Slovenská akadémia vied čelí drastickému pokusu o rozklad. Túžba po kontrole majetkov SAV a možnosti ovplyvňovať rozdeľovanie eurofondov a grantov je tak silná, že SAV bude radšej zo strany ministerstva školstva „znovuzaložená“. To všetko len preto, aby ministerstvo nestratilo kontrolu nad vedcami a majetkom SAV.

Slovenských farmárov, ktorí tvrdo pracujú, si štát naďalej nevšíma. Problémy so šikanou na ich vlastnej pôde, s nejasným rozdeľovaním dotácií na pôdu sú stále ignorované. Nehovoriac o tom, že v tejto krajine stále „naši ľudia“ poberajú dotácie na cudziu pôdu, kým farmári musia stáť pred úradom vlády a prosiť sa Pellegrinimu, ktorý ich do dnešného dňa neprijal.

Požiadavky desiatok tisícov ľudí stále neboli splnené. Vražda Jána a Martiny nie je vyšetrená a nová vláda nie je dôveryhodná. Miesto toho sa nás vládni politici snažia „uvariť ako žabu“. Každý týždeň nová kauza a stále sa tvária, že sa nič nedeje, že všetko je v poriadku a situácia je „znormalizovaná“. My však nezostaneme ticho, nezmierujeme sa s týmto stavom, stále chceme zo Slovenska slušnú a spravodlivú krajinu.
Preto už tento piatok budeme o 19:00 pochodovať z Nám. SNP pred Národnú radu Slovenskej republiky. Ukážeme tak spoločne politikom, že sme nikam neodišli a stále voláme po slušnom a spravodlivom Slovensku, kde sa kauzy vyšetrujú, nie zametajú pod koberec, kde vládne právo a nie svojvôľa našich ľudí. Ukážeme politikom, že oni majú slúžiť nám a že politika má byť službou všetkým ľuďom.

Počas celého pochodu, na znak našej úcty k Jánovi a Martine, našej vytrvalosti a nádeje, budeme svietiť lampášmi, mobilmi alebo baterkami. Svetlo vždy porazí tmu.

My všetci sme tí, na ktorých sme čakali.