Príspevky
fb
EN
Prečo sme podporili protest iniciatívy Za slušné Slovensko
02/10/2018
Vložil: I. Barák
naše

Niektorí naši podporovatelia vyslovili obavy z toho, že podporou protestu, ktorý v piatok 28.9. zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko, sme našu nezávislú iniciatívu nevhodne namočili do politiky. Považujeme preto za potrebné uviesť hlavné argumenty, ktoré pri našom rozhodovaní zavážili:

1) Po celý čas sme v konflikte s ministerkou školstva používali vecné, právne alebo odborné argumenty. Druhá strana však namiesto argumentov využila poslanecké kluby vládnej koalície, aby pretlačila schválenie novely, ktorá je pre SAV neprijateľná a vecne nevykonateľná. Tam nehrali úlohu žiadne argumenty - ani tie, ktoré v rozprave predniesla ex-ministerka spravodlivosti a v tom čase vládna poslankyňa L. Žitňanská - ale potreba prelomiť veto prezidenta, teda čisto politické zadanie.

2) Ministerka opakovane hrubo zavádzala verejnosť a očierňovala SAV vypúšťaním klamlivých informácií do médií. Minister, ktorý chce riadiť vedu však musí mať dôveru vedcov. V súlade s výzvou piatich prominentných vedcov, ktorú na proteste 11. 9. prečítal prof. Samuely, preto nevidíme iné riešenie, než jej odchod z funkcie. Dá sa takáto požiadavka vysloviť a súčasne si zachovať apolitickosť?

3) V komuniké zo schôdzky, ktorú 22.8. zorganizoval podpredseda vlády, sa ministerstvo aj SAV zaviazali k určitým krokom. SAV svoje úlohy splnila, ministerstvo nie. Prečo garant dohody nijako netrval na tom, aby si svoju časť splnilo aj ministerstvo? To je príklad nekorektného vládnutia, ako sme ho pocítili na vlastnej koži.

Podobnú skúsenosť už majú učitelia, farmári, zdravotné sestry, kultúrni pracovníci, novinári, podnikatelia v IT sektore a ďalší. Naše príbehy majú veľa spoločného, a spája nás požiadavka na politikov o slušné zaobchádzanie, službu verejnosti a dodržiavanie zákonov. V týchto požiadavkách sa s iniciatívou Za slušné Slovensko a ďalšími iniciatívami zhodneme a v spoločnom postupe vidíme väčšiu nádej na ich presadenie.

Takýto prístup neznamená, že by sme rezignovali na možnosť mobilizácie samotných vedeckých pracovníkov na akcie, ktorými budeme na náš problém s transformáciou na v. v. i. a na ďalšie problémy vedy na Slovensku upozorňovať verejnosť a masmédiá. Stále sa nádejame, že osud SAV nie je našej politickej reprezentácii ľahostajný.

Pochod 28.9.2018
23/09/2018
Vložil: I. Barák
naše

Za slušné Slovensko – Nikam neodchádzame!
Pochod 28.9.2018 o 19:00 z Námestia SNP k Národnej rade SR.

Uplynulo už 7 mesiacov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hoci počúvame o posune vo vyšetrovaní ich vraždy, stále nepoznáme meno páchateľa. Nevieme, kto je objednávateľ a vonkoncom nevieme, či majú vyšetrovatelia reálnu stopu alebo zverejňujú tváre svedkov iba preto, že prešľapujú na mieste.

Prešlo už 6 mesiacov od vymenovania vlády Petra Pellegriniho. Táto vláda mala urobiť všetko preto, aby mohli ľudia opätovne dôverovať v štátnu moc, veriť v nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva a vlády práva. Miesto toho vidíme snahu o ovládnutie ústavného súdu, ktorý je mnohokrát poslednou záchranou brzdou pred svojvôľou politikov v parlamente. Sme svedkami neschopnosti prijať dobrý zákon o policajnom zbore, ktorý odpolitizuje voľby policajného prezidenta a odníme policajnú inšpekciu z rúk ministra vnútra.

Je smutným konštatovaním, že napriek tomu, že vláda má za sebou už polrok svojho vládnutia, nevidíme zlepšenie, práve naopak zhoršenie situácie.

Vymenovanie Denisy Sakovej považujeme za výsmech všetkým slušným ľuďom. Smer by nemal mať politickú kontrolu nad ministerstvom vnútra. Kým to tak bude, nedočkáme sa žiadneho vyšetrenia politických či korupčných káuz. Za absolútnu aroganciu moci však považujeme menovanie T. Gašpara za poradcu ministerky. Po tom, ako tohto pána desiatky tisícov ľudí na námestiach vyzývali na odchod, dostal ďalšiu verejnú funkciu.

Cez leto nami otriasli zistenia o zapojení Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa. Je neprijateľné, aby členský štát EÚ pomáhal komunistickej krajine s únosom jej občana. A je absolútne neprijateľné, aby Denisa Saková, ktorá ako vtedajšia štátna tajomníčka zodpovedala za vládny špeciál, bola naďalej ministerkou vnútra. Ministerstvo vnútra viackrát pri odpovediach ohľadne únosu Vietnamca klamalo. Denisa Saková nemá čo robiť na ministerstve vnútra. Aj táto skutočnosť ukazuje to, čo hovoríme od začiatku. Smer nemôže kontrolovať ministerstvo vnútra, pretože nerobí nič iné len zametá kauzy pod koberec.

Slovenská akadémia vied čelí drastickému pokusu o rozklad. Túžba po kontrole majetkov SAV a možnosti ovplyvňovať rozdeľovanie eurofondov a grantov je tak silná, že SAV bude radšej zo strany ministerstva školstva „znovuzaložená“. To všetko len preto, aby ministerstvo nestratilo kontrolu nad vedcami a majetkom SAV.

Slovenských farmárov, ktorí tvrdo pracujú, si štát naďalej nevšíma. Problémy so šikanou na ich vlastnej pôde, s nejasným rozdeľovaním dotácií na pôdu sú stále ignorované. Nehovoriac o tom, že v tejto krajine stále „naši ľudia“ poberajú dotácie na cudziu pôdu, kým farmári musia stáť pred úradom vlády a prosiť sa Pellegrinimu, ktorý ich do dnešného dňa neprijal.

Požiadavky desiatok tisícov ľudí stále neboli splnené. Vražda Jána a Martiny nie je vyšetrená a nová vláda nie je dôveryhodná. Miesto toho sa nás vládni politici snažia „uvariť ako žabu“. Každý týždeň nová kauza a stále sa tvária, že sa nič nedeje, že všetko je v poriadku a situácia je „znormalizovaná“. My však nezostaneme ticho, nezmierujeme sa s týmto stavom, stále chceme zo Slovenska slušnú a spravodlivú krajinu.
Preto už tento piatok budeme o 19:00 pochodovať z Nám. SNP pred Národnú radu Slovenskej republiky. Ukážeme tak spoločne politikom, že sme nikam neodišli a stále voláme po slušnom a spravodlivom Slovensku, kde sa kauzy vyšetrujú, nie zametajú pod koberec, kde vládne právo a nie svojvôľa našich ľudí. Ukážeme politikom, že oni majú slúžiť nám a že politika má byť službou všetkým ľuďom.

Počas celého pochodu, na znak našej úcty k Jánovi a Martine, našej vytrvalosti a nádeje, budeme svietiť lampášmi, mobilmi alebo baterkami. Svetlo vždy porazí tmu.

My všetci sme tí, na ktorých sme čakali.

Bez komentára
14/09/2018
Vložil: I. Barák
naše
„Pokiaľ to takto bude ďalej pokračovať, tak sa treba zamýšľať nad tým, či Slovenská akadémia vied naozaj má dostávať sedemdesiat miliónov zo štátneho rozpočtu na to, aby robila politické hnutie a politické kampane.“ 

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová na Výbore NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, 14.09.2018. (http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1123/991913)
Pár slov po...
13/09/2018
Vložil: I. Barák
naše
V utorok, 11. septembra, po našom masívnom proteste pred Národnou radou SR prebehla v pléne parlamentu dramatická rozprava, ktorú sledovali aj predstavitelia SAV. V tejto rozprave všetci rečníci skonštatovali, že situácia s transformáciou Slovenskej akadémie vied sa veľmi skomplikovala. Bývalá ministerka spravodlivosti a súčasná poslankyňa za stranu Most-Híd Lucia Žitňanská dôrazne upozornila, že schválenie novely o SAV povedie k právnemu chaosu. Skonštatovala, že kvôli právnej istote a kvôli tomu, aby sa SAV mohla transformovať pri zachovaní nespochybniteľnej právnej kontinuity, bude treba prijať ďalšiu novelu zákona o SAV v skrátenom legislatívnom konaní, šitú na momentálnu situáciu. V záverečnej reči spravodajca novely predseda parlamentného výboru Ľubomír Petrák zdôraznil, že veľmi komplikovaná situácia si bude vyžadovať hľadanie riešení aj po prelomení veta prezidenta SR. Vyzval všetky zúčastnené subjekty, vedcov, pracovníkov SAV, poslancov, pracovníkov MŠVVaŠ, aby hľadali riešenia tejto komplikovanej právnej situácie, bez zbytočných negatívnych dôsledkov okamžite po opätovnom schválení novely zákona. Dokonca aj včera pred rokovaním vlády sa vyjadril aj podpredseda vlády Peter Kažimír, ktorý zdôraznil, že vláda musí urobiť všetko preto, aby fungovala prevádzka SAV.

S oprávneným hnevom a zároveň s obrovským sklamaním zo zákonodarného zboru Slovenskej republiky musím konštatovať, že poslanci sa napriek všetkým rozumným a pádnym argumentom, podporeným právnymi analýzami, rozhodli veto prelomiť. SAV ako vrcholná vedecká inštitúcia SR si ctí platný zákon, ale plne si uvedomuje, že naplnenie litery tejto novely nie je možné uskutočniť bez zrušenia všetkých ústavov SAV a dlhodobého prerušenia práce tisícov vedeckých pracovníkov. Podľa našej právnej analýzy, po nadobudnutí účinnosti v utorok schválenej novely, MŠVVaŠ musí konať v tom zmysle, že vydá tým ústavom, ktoré podľa názoru MŠVVaŠ nesplnili podmienky transformácie, rozhodnutie o prechode na rozpočtovú, respektíve príspevkovú formu. Som naozaj zvedavý na argumentáciu MŠVVaŠ SR. Zákon následne Predsedníctvu SAV ukladá vykonať všetky úkony potrebné na to, aby sa z organizácií SAV stali verejné výskumné inštitúcie do konca kalendárneho roku. A to prostredníctvom založenia nových verejno-výskumných inštitúcií, čo by bola pre nás katastrofa. Už nehovoriac o tom, že každému mysliacemu občanovi Slovenskej republiky, nieto vedcom, musí zísť na um otázka – prečo nás vlastne nezaregistrujú, keď nás vzápätí chcú nanovo založiť? Kde je tu logika? Toto je ten legendárny záchranný pás MŠVVaŠ? Teda pani ministerky? Toto je tá dobrá vôľa MŠVVaŠ?

Čo môžeme – ja ako predseda SAV, Predsedníctvo SAV, Snem SAV, riaditelia ústavov SAV a ostatní pracovníci SAV spraviť pre úspešné dokončenie našej misie? Určite sa musíme domáhať vytvorenia registra v. v. i., pretože k 31. 5. 2018 drvivá väčšina ústavov podmienky registrácie splnila. Pretože aj MŠVVaŠ SR uznalo, že vyžadované vnútorné predpisy bol právny nezmysel. Ďalšou a dôležitou požiadavkou, ako vyriešiť našu kritickú situáciu, je prijatie ďalšej novely zákona o SAV v zrýchlenom legislatívnom konaní. Táto novela by umožnila opätovné nadobudnutie právnej stability a bezpečia pre zvyšné ústavy SAV. Ňou by sme sa vyhli zrušeniu a opätovnému zakladaniu ústavov.

V upozornení GP pre MŠVVaŠ SR sa píše: „Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytnúť pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli újmu.“ Dostali sme ich?

„Správne orgány sú povinné zaoberať sa svedomite a zodpovedne každou vecou, ktorá je predmetom konania a vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov, ktoré vedú k správnemu vyriešeniu veci.“

Na našu požiadavku z 19. 2. 2018 o usmernenie sme dostali odpoveď až 10. 4. 2018 teda 10 dní po povinnosti dodať prvotné doklady. V liste o doplnení nezrovnalostí z 21. 5. 2018 sme dostali desaťdennú lehotu namiesto oznámenia o prerušení konania a poskytnutia 30-dennej lehoty na doplnenie chýbajúcich údajov.

„Treba si v tejto veci uvedomiť, že základným elementom dobrého vládnutia je uplatňovanie princípu dobrej správy, ktorým sa má chrániť verejné dobro na základe princípov transparentnosti, efektivity, rovnosti, zákonnosti a iných podobných zásad.“ K tomu netreba komentár.

Opakovane zdôrazňujem, a budem to opakovať aj 1000-krát – register v. v. i. nebol vytvorený – ale nie z dôvodu našej neschopnosti, neochoty dodávať požadované materiály, neoperatívnosti či nedodržiavania ústnych dohôd. Nevznikol výlučne pre neposkytnutie pomoci správneho orgánu včas a hlavne ignorovaním princípu dobrej správy zo strany MŠVVaŠ SR a na základe nedodržania textácie paragrafu 41 odst. 12 a to jednoznačne potvrdila aj Generálna prokuratúra SR.

V piatok 14. 9. 2018 mimoriadne zasadá Výbor NR SR pre školstvo, vzdelávanie, vedu a šport. Samozrejme, tento výbor mal zasadať ešte pred včerajším hlasovaním. Pýtam sa – prečo nezasadal mimoriadne iba pre SAV predtým? Odpoveď je taká zrejmá, že ju ani hádam netreba komentovať. Jednoducho nebola politická vôľa. Politická vôľa sa skoncentrovala do túžby zákonodarného zboru prelomiť veto prezidenta. Za akúkoľvek cenu. Na tento výbor som pozvaný a chcem predložiť naše výhrady k nevytvoreniu registra pre tie ústavy, ktoré evidentne podmienku na registráciu splnili a aj návrh princípov novely.

Vás všetkých prosím o odhodlanie a pripravenosť brániť našu inštitúciu. Naša krajina nezávislú SAV potrebuje. Má ju už 65 rokov. Preto stojí za to o ňu bojovať. Aj keď to stojí strašne veľa energie. Nás všetkých...
 
         Pavol Šajgalík
Organizujme sa!
12/09/2018
Vložil: I. Barák
naše
Vláda ničí našu budúcnosť. Neustále sme svedkami rozkrádania verejných zdrojov. Pokračovanie v protestoch je nevyhnutné. Učitelia, vedci, študenti, rodičia...bez spoločného tlaku sa to nezmení. #isu #vedachcezit #niejenamtojedno
Výzva vedcov
12/09/2018
Vložil: I. Barák
naše

Iniciatíva Veda chce žiť! podporuje a v plnej miere sa pripája k výzve piatich vedcov, ktorá bola prečítaná na našom včerajšom protestnom pochode. Vyzývame priaznivcov vedy na Slovensku, aby sa spolu s nami k tejto výzve pripojili tiež.

Pripájame znenie výzvy na vytlačenie ako súbor PDF (https://www.dropbox.com/s/gq51rq824scanpw/vyzva_vedcov.pdf…) alebo ako text uvedený nižšie. Prosíme o zaslanie naskenovaných podpísaných podpisových hárkov na našu emailovú adresu vedachcezit@savba.sk.

O podpore tejto výzve budeme informovať na našej stránke.

*******************************************************************************

Sme znepokojení stavom, do ktorého sa dostala Slovenská akadémia vied, ako najdôležitejšia inštitúcia vedy a výskumu v Slovenskej republike. Tento stav je dôsledkom politického tlaku a procesov, ktoré nemajú nič spoločné so snahou pomôcť našej vede. Slovenská republika má v mnohých oblastiach výskumu dobré meno, mnohé naše pracoviská sú zapojené do spolupráce so špičkovými univerzitami a ústavmi v Európe a inde vo svete. Ako veľmi mladá krajina máme napriek všetkým problémom dobrý základ stať sa spoločnosťou kritického myslenia, vedy a významných domácich hospodárskych inovácií. Politické prostredie ale dlhodobo nežičí ani našim špičkovým akademikom, ani mladým vedcom, ktorí vidia perspektívu vo vede. Posledné kroky ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR však vybočili aj z rámca tohto dlhodobo nepriaznivého stavu. Dospeli sme k názoru, že ministerstvo od začiatku sleduje ciele, ktoré nemajú nič spoločné s pôvodnými zámermi zákona pomôcť slovenskej vede.

Vyzývame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby nepodporili novelu zákona, ktorá zmarí prebiehajúcu transformáciu SAV a nenávratne poškodí záujmy Slovenskej republiky.

Vyzývame Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby okamžite zastavilo ďalšie nepriateľské kroky voči Slovenskej akadémii vied a zdržalo sa ďalších klamlivých informácií, ktoré verejnosti podáva.

Ministerka školstva stratila našu dôveru, nereprezentuje záujmy vedy na Slovensku a preto ju vyzývame, aby odstúpila zo svojej funkcie.

Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. – teoretický fyzik

Prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc. - seizmológ

Prof. MVDr. Michal Novák, DrSc., Dr.h.c. - neurovedec

Ing. Martin Venhart, PhD. – jadrový fyzik

Doc. JUDr. Jozef Vozár, CSc. – právnik

Pripájam sa k výzve

 Meno                                                    Podpis

 

 

Ďakujeme!
11/09/2018
Vložil: I. Barák
naše
Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na dnešný pochod a podporili Slovenskú akadémiu vied. V hlasovaní NR SR o prelomení veta Prezidenta SR chýbal len jeden hlas k tomu, aby hlas rozumu vyhral nad straníckou politikou. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.
Ďakujeme kolegom v Košiciach!
11/09/2018
Vložil: I. Barák
naše
Dnes o 10:00 sa v aule SAV na Watsonovej ulici zišlo cca 250 pracovníkov košických ústavov SAV aby podporili iniciatívu Veda chce žiť, ktorá v Bratislave organizuje protestný pochod SAV pred parlament SR s cieľom presvedčiť poslancov NR SR aby nehlasovali za novelu zákona o SAV, ktorú vetoval Prezident SR A. Kiska. Na zhromaždení prehovoril podpredseda SAV prof. MVDr. Juraj Koppel, DrSc., a v diskusii viacerí pracovníci SAV v Košiciach. Zhromždenie trvalo asi hodinu. Účastníci zhromaždenia deklaratívne podporili vyhlásenie v ktorom vyjadrili plnú podporu bratislavským kolegom a tiež plnú podporu aktivitám iniciatívy Veda chce žiť!.
Zhromaždenie v Košiciach
10/09/2018
Vložil: I. Barák
naše
Na podporu iniciatívy Veda chce žiť!, ktorá organizuje protestný pochod pracovníkov SAV v Bratislave, sa bude v utorok 11. septembra 2018 o 10:00 v aule SAV na Watsonovej ulici v Košiciach konať zhromaždenie pracovníkov košických ústavov SAV. Zhromaždením chceme podporiť kolegov v Bratislave ktorí sa pochodom budú snažiť presvedčiť poslancov NR SR aby nehlasovali za novelu zákona o SAV, ktorá bola vetovaná Prezidentom SR.
Pochod Iniciatívy veda chce žiť!
06/09/2018
Vložil: I. Barák
naše

Po dohode SAV a MŠVVŠ, ktorú sprostredkoval podpredseda vlády Richard Raši sme vás informovali, že budeme situáciu sledovať a ak nebude register v. v. i. aj s informáciami o organizáciách SAV sprístupnený zvážime organizáciu ďalšieho verejného podujatia.

Dnes je zrejmé, že napriek tomu, že SAV naplnila podmienky dohody, ministerstvo školstva register verejných výskumných inštitúcií stále nesprístupnilo. Stav právnej neistoty na akadémii spojený s nemožnosťou začať práce na nových projektoch podporených z grantov APVV preto aj naďalej pretrváva.

Ak zostane ministerstvo aj naďalej nečinné, je pravdepodobné, že sa osud ústavov SAV ocitne v rukách poslancov Národnej rady SR, ktorí budú na svojej schôdzi začínajúcej 11.9.2018 hlasovať o prelomení veta Prezidenta SR pri novelizácii zákona o SAV. Táto novela by vrátila ústavy SAV po viac ako dvoch mesiacoch naspäť do podoby príspevkových a rozpočtových organizácii a zároveň uložila SAV povinnosť svoje ústavy založiť nanovo na „zelenej lúke“ a existujúce ústavy SAV zrušiť.

Pre všetkých, ktorí sa domnievajú, že tento scenár popiera všetky deklarácie o podpore vedy na Slovensku sa iniciatíva Veda chce žiť! rozhodla pripraviť 11.9.2018 o 11:00 pochod z Námestia slobody k budove parlamentu. Cieľom pochodu bude upozorniť poslancov, že osud SAV je v ich rukách a že svojím hlasovaním za novelu zákona o SAV sa podpisujú na úmrtný list všetkým ústavom SAV a spochybňujú budúce fungovanie akadémie vied ako celku.

Stále veríme, že ministerstvo školstva bude postupovať racionálne a naplní svoju časť dohody. Tým by sa stalo hlasovanie NRSR 11.9. bezpredmetné. Definitívne rozhodnutie o konaní pochodu preto oznámime v dopoludňajších hodinách 10.9.2018.